ЯК ДОПОМОГТИ ПТАХАМ ПЕРЕЖИТИ ЗИМУ. ОСНОВНІ ПРАВИЛА ГОДУВАННЯ

Птахи займають особливе місце в житті людини. Європейські програми захисту птахів рекомендують захищати і збільшувати популяції саме співучих птахів, найвідомішим представником якого є добре знайома нам синиця, один з найкращих захисників лісуРодина синиць об’єднує біля 65 видів. Всі представники родини – птахи маленькі.  Сама велика важить трохи більше 20 грамів,  найменша – менше 10 грамів.

Зима – самий важкий і складний період в житті птахів. Найбільшу небезпеку взимку для птахів становить не холод, а голод. З десяти синиць, що залишаються у нас на зимівлю, в живих залишаються одна-дві. Птахи – теплокровні істоти, середня температура їх тіла складає 410С. Вони зберігають активність і в холодну пору року, але потребують великої кількості їжі.

Взимку синички туляться поближче до людського житла, де можна прогодуватися і перечекати сурову зиму. І люди з задоволенням допомагають синичкам, і іншим птахам в цей важкий для них час. Проте, не всяка їжа підходить для птахів. Зимова їжа для птахів повинна бути калорійною. Сама універсальна і хороша їжа для синичок – це сире свіже насіння соняшнику. З задоволенням і користю вони будуть їсти несолоне і некопчене сало, сире м`ясо. Їх можна підвісити на нитці, закріпити в щілини кори дерева. Підійде будь який тваринний жир – вершкове і топлене масло, куряча шкурка з жиром. В багатьох спеціалізованих магазинах можна купити готовий корм для синичок і інших птахів.

Рятуючи не нашкодить, або що не можна давати їсти птахам:

Категорично не можна пригощати птахів чіпсами і іншими продуктами, що містять сіль. Овес, пшоно і інші крупи – абсолютно непридатна для синичок і інших комахоїдних птахів їжа. Не можна синичкам їсти і хліба. Пшоно, інші крупи набухають в шлунку і синички гинуть. Ні в якому разі птахам не можна давати жарене і солоне насіння, солоне сало, чорний хліб, зіпсовані продукти з неприємним запахом і пліснявою.

Місце для годівнички потрібно вибирати таким чином, щоб захистити птахів від їх шкідників, в першу чергу котів і ворон. Дуже небезпечний для птахів вітер, тому годівнички розташовують в захищених від нього місцях. Завжди розвішуйте годівнички таким чином, щоб у птахів була можливість доброго огляду оточуючого простору. Це допоможе їм вчасно зреагувати на небезпеку.

Синички дуже довірливі птахи. Вони охоче сідають людям на руку, пригощаються насінням. Існує навіть така прикмета: якщо синичка сяде на руку, загадайте бажання і якщо пташка подасть голос – бажання здійсниться.

Допоможемо птахам пережити зиму!

Врятуймо їх від голоду, небезпеки, і вони порадують нас навесні піснею, захистять наші ліси і сади від шкідників.

 

Матеріал підготувала:
Ніна Вікторівна Драган,
к.б.н., зав. лабораторією насінництва
Державного дендропарку «Олександрія»