ПЛОДОВИЙ САД «МУР» У ДЕНДРОЛОГІЧНОМУ ПАРКУ «ОЛЕКСАНДРІЯ» НАНУ

Сад «Мур» на території дендропарку «Олександрія» створено на початку ХІХ ст. під керівництвом садівника Августа Енса, з приміненням старовинної західноєвропейської технології по створенню садів на замкненій високою огорожею території. Така технологія була відома і широко застосовувалась з давніх часів. Площа саду – 3,5 га. Муровані з цегли та оштукатурені стіни мають висоту 3 м та ширину 70 см. На будівництво стін витрачено 970 тис. шт. високоякісної цегли розміром 15х25 см. Всі розміри стін та співвідношення сторін приведені до сакральних значень цифрової міфології. Для будівництва саду було підібрано місце з високою енергетикою, а стіни споруди абсолютно точно зорієнтовані в просторі. Кожна зі сторін відповідає сторонам світу. В наш час стіни, яким більше 200 років знаходяться в доброму стані. В саду «Мур» з самого початку його існування вирощувалися фруктові дерева, теплолюбиві сорти винограду, різні сорти кизила, які збереглися і плодоносять і в наш час. Після 1917 року плодові дерева поступово видалялися і на звільненій площі на протязі багатьох десятиліть вирощувалися сільськогосподарські культури.

Починаючи з 2004 року в Національній академії наук України було затверджено спеціальну програму «Відродження «Олександрії». Згідно цієї програми в період до 2010 року було виконано цілий ряд відновлювальних та реставраційних робіт на значній парковій території. Програма по відродженню «Олександрії» була пов’язана також і з відновленням плодового садівництва. Аналіз сучасного стану територій Російського та Південного садів показав, що відновлення на них плодових насаджень неможливе. За останні десятиліття на цих територіях створено молоді паркові композиції за участю декоративних рослин. В той же час цей аналіз засвідчив, що на території саду «Мур» такі відновлювальні роботи можливі і доцільні.

Програма з відновлення плодового саду, яка була розпочата у 2008 році, зводилася до кількох напрямів, головним з яких було створення колекції старовинних сортів плодових культур, селекції ХVІІ-ХІХ ст. До програми також включено створення ділянки формового саду та широкої колекції популярних плодових і ягідних культур селекції ХХ-ХХІ ст., в тому числі новітньої колекції столових сортів винограду.

Проект відновлювальних робіт на ландшафтній ділянці сад «Мур» був виконаний згідно архівних матеріалів 1858 року. За проектом було відновлено планування саду «Мур»: 8 кварталів, чотири з яких центральні та чотири пристінні. В центральних кварталах висаджені яблуні різних строків дозрівання, груші, сливи, абрикоси, алича, черешні, вишні та персики. В пристінних кварталах розміщені актинідія, колекційні сорти винограду (30 сортів), кизил, полуниця садова, зізіфус та хурма.

На площі, всього 3,5 га, зараз вирощується 2200 плодових дерев української та зарубіжної селекції, які об’єднують більш як 300 сортів. Це нові популярні сорти яблунь: Внучка, Джоніка, Селена, Дельбарестиваль, Джонаголд, Гринелівз, Єлізе, Вільмута, Лігол, Де Косте, Джонагоред, Уільямс Прайд, Фрідом, Ремо, Імрус, Джеймс Грів, Регліндіс, Себріна, Граф Езо, Розанг, Голд Раш Топаз, Афродіта та ін.

В «Мурі» зібрана унікальна колекція більш як 100 старовинних сортів нараховує 200 дерев, серед яких більшість складають яблуні: Аніс білий, Аніс бархатний, Аніс полосатий, Антонівка звичайна, Антонівка золотий монах, Антонівка від Ліневича, Антонівка камянична, різні сорти Синапу, Ренетів та ін. Почесне місце в колекції займають історичні сорти яблуні з колекції Л.П. Семеренко та Л.М. Толстого.

Серед великої кількості перспективних столових сортів винограду слід відмітити такі як: Восторг, Кеша, Плевен, Мускат Таіровський, Русвен, Подарок Запорожья, Аркадія, Тимур, Тимур розовий, Лора, Софія, Ювілей херсонського дачника, Козрянка та ін.

Боротьба з шкідниками в саду проводиться переважно біологічними методами.

За попередньою домовленістю, можно потрапити в сад «Мур» на екскурсію, а восени придбати смачні соковиті плоди яблук, винограда, кизилу та інших плодів та ягід.

Офіційна сторінка на facebook: Сад Мур
Фото взято з оф. сторінки Саду «Мур» та у фотографа: Роман Наумов
Відеоролик з каналу youtube: Andrew Synov