Стародавня повітряна феєрія та сьогодення

У давні часи люди мріяли піднятися в повітря, щоб парити там подібно до птахів. Саме їм вони намагались вподобатись в перших спробах відірватися від землі.

Перші кроки в історії повітроплавання

У різні часи й у різних землях численні адепти повітроплавання проектували та споруджували літальні апарати. Умільці презентували чимало конструкцій, але тільки одна з них впродовж століть не лише справно витримує регулярні випробування відкритим простором, але й відповідає вишуканим та непересічним запитам усіх, хто вважає себе романтиком. Звісно, мова йде про своєрідний витвір мистецтва – повітряну кулю (бальон), яка вперше здійнялася у небо 4 червня 1783 року у французькому місті Анноне.

Цього дня мала місце перша публічна та задокументована демонстрація льоту безпілотного бальона з грубого льняного полотна, окляйстрованого папером і обгорнутого мотузковою сіткою. Винайшли та змайстрували перший тепловий аеростат науковці та дослідники брати Жозеф-Мішель і Жак-Етьєнн Монгольф’є. Вони наповнювали бальон димом із вогнища, у якому палили вологу солому, змішану з вовною.

Перший в історії політ людей на «монгольф’єрі», та й взагалі на літальному апараті відбувся 21 листопада 1783 року. Бальон діаметром п’ятнадцять із половиною метрів і заввишки двадцять чотири метри з екіпажем із двох осіб –науковець Жан Франсуа Пілатр де Роз’є та маркіз Франсуа д’Арланд, що стартував на території замку де ла Мюет у західній частині Парижу. Куля сягнула вгору на 915 метрів. Тривав цей важливий для подальшого розвитку повітроплавання політ двадцять п’ять хвилин і завершився успішним приземленням неподалік дороги на Фонтенбло, на відстані понад дев’ять кілометрів від старту.

24 вересня 1784 року вперше у повітря на монгольф’єрі піднялася жінка — пані Тібль. Її політ тривав 142 хвилини.

Перше значне досягнення в повітроплаванні встановили француз Жан-П’єр Бланшар і американець Джон Джеффріз, котрі в 1795 році перелетіли на повітряній кулі через Ла-Манш.

Повітряна куля в історії України

4 березня 1784 року у Львові професором фізики Львівського університету Ігнацієм Мартиновичем і доктором медицини Непомуком Германом було виготовлено та запущено першу у світі повітряну кулю з автоматичним пальником на рідкому пальному для підігріву повітря у балоні. За одну хвилину куля піднялася на висоту 100 м над землею. Це сталося усього через дев’ять місяців після польоту кулі братів Монгольф’є, пальним для якої була солома.

У 1874 році у Харківській губернії М.Т. Лаврентьев на кулі-шарльєрі власного виготовлення виконав 10 польотів і досягнув висоти 6000 м.

Повітроплавання набуває популярності, або разом до небесних вершин

На початку 20-го століття інтерес до повітряних куль знов почав зростати, але в першу чергу як до виду спорту і розваги. Після 2-ї Світової війни, завдяки новим технологіям і матеріалам, повітряні кулі стали більш безпечними і цей вид розваги набув світової популярності. Особливий інтерес представляв трансатлантичний політ, оскільки після 1919 року повітряні кулі стали єдиним авіатранспортним засобом, на котрому ще ніхто не зумів перелетіти через Атлантичний океан.

У вересні 1977 року Бен Абруззо і Максі Андерсон на повітряній кулі «Double Eagle I» здійснили свою першу спробу, але, пролетівши 1950 миль, збились з курсу і були змушені припинити політ. 11 серпня 1978 року вони взяли з собою ще одного пілота, Ларрі Ньюмена, і вилетіли з острова Мейн. Перші чотири дні політ на кулі, розміром з 11-поверховий будинок, проходив без ускладнень і лише 16 несприятливі погодні умови змусили «Double Eagle II» опуститись з висоти в 6500 метрів до небезпечної для польоту висоти в 1200 метрів. Викинувши за борт весь баласт, авіатори відновили нормальний режим польоту і в ніч з 16 на 17 серпня досягли узбережжя Ірландії, а увечері того ж дня після 137 годин польоту екіпаж приземлився на полі в Ле-Бурже, тому самому, де приземлився в 1927 році Чарльз Ліндберг, перелетівши в одиночку Атлантику літаком. Так вони стали першими людьми, кому в такий спосіб вдалось перетнути Атлантику.

У 1981 році Бен Абруззо, Ларрі Ньюмен, Рон Кларк і Рокі Аоку вперше в світі перелетіли через Тихий океан — з Нагасімі (Японія) до Каліфорнії, в 1984 році американець Джо Кіттінгер в одиночку перелетів Атлантику, а останнім досягненням польотів на кулях стала навколосвітня безпосадкова подорож швейцарця Бертрана Піккара і британця Браяна Джонса, котрі за 20 днів облетіли Землю, подолавши понад 29 тисяч миль.

В березні 1999 р. гібридний аеростат «Брейтлінг Орбітер 3» (англ. Breitling Orbiter) висотою 60 метрів з аеронавтами Бертраном Пікаром і Брайаном Джонсом здійснив навколосвітню подорож.

Повітроплавання сьогодні

Новий рекорд висотного підйому на аеростаті-шарльєрі встановив 24 грудня 2014 року Алан Юстас (Alan Eustace). Ним було досягнуто висоти 41 419 м (135 890 футів). Було використано повітряну кулю (балон) газовою ємністю 991 м³ (35000 куб.футів). Аеронавт був одягненим у спеціальний скафандр. Рекордної висоти було досягнуто приблизно за дві години. Після цього Юстас за допомогою вибухового пристрою відділив від себе свій сферичний аеростат і повернувся на Землю, скористувавшись парашутом.

На сьогодні, повітроплаванням в Україні й в усьому світі цікавиться все більше і більше людей, мальовничі краєвиди та незвідані пейзажі так і ваблять шукачів пригод. Щороку проводяться масштабні фестивалі повітроплавання, які допомагають ентузіастам піднятися в небо та літати там подібно  до птахів.т

Цього року, вже традиційно, в нашому дендропарку «Олександрія» пройшов 5-й фестиваль повітроплавання «Олександрійська феєрія». Всі гості, які піднялись в небо, мали можливість насолодитись осінніми барвами парку та Білої Церкви. Окрім основного дійства, відвідувачів розважали концертною програмою в якій брали участь: гурт «JAZZ AIR», Вероніка Морська, Джаз — ансамбль Олександра Дмитренка з програмою «БЦ ZEPPELIN», Євгенія-Амадейя Едельвайс, гурт «2+1», Стася Клішина, Аргентинське танго Біла Церква.

Ми щиро дякуємо організаторам цього свята, а саме:

ГО «Біла Церква Туристична»
SpartAero — польоти на повітряних кулях
Управління культури і туризму Білоцерківської міської ради

Волонтерам і помічникам:

Реабилитационный центр «Мой выбор»
Білоцерківська міська організація Товариства Червоного Хреста України

та всім активним громадянам, які долучилися до організації та проведення свята!

Також дякуємо фотографу Roman Naumov за чудові фото.