ЯК ДОПОМОГТИ СИНИЧКАМ ПЕРЕЖИТИ ЗИМУ

Ніна Вікторівна Драган, к.б.н., зав. лабораторією насінництва
Державного дендропарку «Олександрія»

Птахи займають особливе місце у житті людини. Оспівані у піснях і легендах, вони уособлюють потаємну, заповітну мрію людини про високе небо, пташки є втіленням довершеності, чистоти та вірності.

Європейські програми захисту птахів рекомендують захищати і збільшувати популяції саме співучих птахів, найвідомішим представником якого є добре знайома нам синиця, один з найкращих захисників лісу.

Зима – найважчий і найскладніший період у житті птахів. Найбільшу небезпеку взимку для птахів становить не холод, а голод. Зокрема, з десяти синиць, які залишаються у нашій зоні на зимівлю, переживають зиму, на жаль одна-дві пташки. Відомо, що птахи – теплокровні істоти, середня температура їх тіла 410С — це означає, що вони хоча і зберігають активність у холодну пору року, потребують великої кількості харчів.

Взимку синички туляться поближче до людських домівок. Зграйками летять до міста і сіл, де можна прогодуватися та перечекати сурову зиму. І люди із задоволенням допомагають синичкам, і іншим птахам в цей важкий для них час. Проте, не всяка їжа підходить для синичок.

Зимова їжа птахів повинна бути висококалорійною. Найкраще їм смакує свіже соняшникове насіння, також із задоволенням та користю, вони їдять несолоне і некопчене сало, сире м`ясо, яке можна підвісити на нитці або закріпити у щілини кори дерева. Залюбки поласують будь-яким тваринний жиром (вершкове і топлене масло), курячою шкіркою з жирком.

Сьогодні у багатьох спеціалізованих магазинах можна придбати спеціальний корм для синичок та інших птахів.

Чим заборонено годувати синичок

Категорично не можна пригощати птахів чіпсами та іншими продуктами, які містять сіль та підсилювачі смаку. Овес, пшоно, інші крупи – є шкідливою та абсолютно непридатною для комахоїдних синичок їжею. Не можна синичкам їсти і хлібно — булочні вироби, це пов’язано з тим, що пшоно та інші крупи набухають у їх шлунку і синички гинуть. У жодному випадку птахам не можна пропонувати жарене і солоне насіння, солоне сало, зіпсовані продукти з неприємним запахом і пліснявою.

Місце для облаштування годівнички потрібно вибирати таким чином, щоб захистити птахів від їх природних ворогів — кішок і ворон. Небезпечним для птахів є вітер, тому годівнички розташовуйте у захищених місцях, але таким чином, щоб у птахів була можливість доброго огляду навколишнього простору, що допоможе їм вчасно зреагувати на небезпеку.

Синички напрочуд довірливі птахи. Вони охоче сідають людям на долоню і пригощаються насінням. Існує така прикмета: якщо синичка сяде на долоню, загадайте бажання, і якщо пташка заспіває – бажання обов’язково здійсниться.

Допоможемо разом птахам пережити зиму!

Врятуймо їх від голоду та небезпеки і вони порадують нас навесні піснею,

захистять наші ліси і сади від шкідників!