Вітаємо з Днем працівника природно-заповідної справи!

Указом Президента України від 18 серпня 2009 № 629 7 липня визначено Днем професійного свята працівників сфери формування та забезпечення функціонування Національної мережі територій і об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) та системи міжнародних природоохоронних територій – Днем працівника природно-заповідної справи.

За Державним кадастром ПЗФ на початку 2021 року в Україні нараховувалося 8633 об’єкти ПЗФ загальною площею 4,1 млн. га, що становило 6,8 % площі країни, а також морський заказник «Філофорне поле Зернова» площею 402,5 тис. га.

У складі ПЗФ є 5 біосферних заповідників, 19 природних заповідників, 53 національних природних парки, 85 регіональних ландшафтних парків, 3398 заказників, 3580 пам’яток природи, 802 заповідних урочища, 28 ботанічних садів, 13 зоопарків, 62 дендропарки та 588 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва.

Державний дендрологічний парк «Олександрія» згідно з Постановою РМ УРСР від 22 липня 1983 р. № 311 «Про класифікацію і мережу територій та об’єктів природно-заповідного фонду Української РСР» включено до переліку об’єктів природно-заповідного фонду. Сучасна площа парку 401,6765 га – це один із найбільших дендропарків загальнодержавного значення в Україні. На території ростуть понад 4 500 різноманітних видів і культиварів деревних та трав’янистих рослин, у т.ч. понад 80 видів, занесених до Червоної книги України.

Саме 7 липня для професійного свята обране невипадково, адже цей день асоціюється зі святом Івана Купала, присвяченим загадковим і чудодійним силам природи, тому символом свята щороку є один з видів папороті, квітка якої, за легендою, має цієї ночі чарівні властивості.

Цьогоріч символом свята обрано вид Dryopteris villarii (Bellardi) Woyn. ex Schinz & Thell. Щитник Віллара на українській мові.

Цікавим фактом є те, що цей вид наймолодший у родині українських папоротей, вперше виявлений в Україні лише у 2011 році під час експедиції до Кримського природного заповідника на Бабуган-яйлі. Та й взагалі, росте на території України лише у Гірському Криму.

Щитник Віллара обраний символом професійного свята, як втілення неймовірної волі до життя і здатності до виживання у непростих умовах, росте на кам’янистих вапнякових осипах у нішах між глибами. Наша місія – зберегти цей та тисячі інших видів рослин у екстремальних умовах скорочення природно-заповідних територій в аграрній країні. І, крім основної місії – зберегти, як у Гіппократа, головне – не зашкодити. Неймовірна сила природи та її творіння самостійно знаходять потрібний баланс життя, головне для нас – його не порушувати. Важливо, що цей вид занесений до нової редакції Червоної книги України у 2021 році.

У професійне свято працівників природно-заповідної справи України співробітники дендропарку «Олександрія» НАН України вітають усіх фахівців, які своєю працею сприяють збереженню та примноженню природного багатства нашої країни, всіх небайдужих до сьогодення та майбуття людей та всіх, хто просто любить і береже рідну природу.

Зі святом!