Вік самих видатних раритетних дерев «Олександрії» можна продовжити

СИСТЕМА ЕЛАСТИЧНИХ КАНАТІВ «КОБРА» — ЕФЕКТИВНИЙ СУЧАСНИЙ ЗАСІБ ЗБЕРЕЖЕННЯ КРОН ВІКОВИХ ДЕРЕВ

Про безпеку та захист старовікових дерев людина турбувалася здавна. Ще в середні віки у дерев зв’язували крону чи встановлювали підпору. На початку ХХ ст. для страхування дерева натягувалися залізні стрічки, пізніше в просвердлені в деревах отвори вставлялися стержні з різьбою. В 60-х роках минулого ст. для запобігання поломки гілок почали застосувати стальні троси. З часом стало відомо, що сталь, будучи жорстким матеріалом, сковує природну пружність дерев. До того ж, стальні троси часто «вростають» в дерево. Обидва ці фактори порушують розподіл зусиль в дереві. Утворюються місця, в яких гілка може дуже легко зламатися, якщо її рухи будуть раптово зупинені стальним тросом – при ударі вітру відбувається екстремально сильне гальмування, яке називається «ефектом карате». В ході пошуків менш травмуючих пристроїв в кінці 80-х років стали використовувати стрічкові металеві пояси, якими обхвачували стовбур, або петлі з ременю, що натягувалися навколо стовбура і з’єднувалися з рештою канатів чи тросів (система «Оснобрюк». Проте, подібні системи відрізнялися недостатньою еластичністю, що приводило до припинення нарощування реакційної (компенсаторної) деревини.

З 90-х років ХХ ст. лідером в справі захисту дерев від обломів є німецька фірма «пбс», яка під девізом «точне знання життєвих потреб дерев» виготовляє системи «КОБРА». Створена з зверхміцного полімерного волокна, «Кобра» не заважає дереву рости, а гілкам потовщуватися. Система «Кобра» включає моноволоконний поліпропіленовий демпфер зворотного ходу. Він застосовується для того, щоб забезпечити гілкам і стовбурам можливість переміщатися в межах допустимих люфтів. Адже компенсаційна деревина може утворюватися лише при постійному стимулюванні переміщень, подібним чином жива деревина спонукається до подальшого самостійного підвищення своєї міцності. В випадку сильних поривів вітру демпфер поглинає енергію переміщень і м’яко пригальмовує рух гілок. Завдяки цьому виключаються сильні гальмування при ударах вітру і запобігається утворення ефекту карате. При використанні системи «Кобра» можна відмовитися від вкорочення гілок і тим самим зберегти весь листяний покрив дерева. Системи збереження дерев «Кобра» виробництва фірми «пбс» не мають навіть незначної конкуренції. Лише за перші 15 років по світу було встановлено близько 300 000 канатів системи «Кобра», зараз ця кількість на порядок більша.

В Україні система «Кобра» застосовується ще дуже мало. Відомо, що ця система страхування дерева встановлена на ясен в заповіднику «Софія Київська», за рахунок меценатів дана система встановлена на 1100 — літній дуб Максима Залізняка в Холодному яру (Чигиринський історико-культурний заповідник). Це пов’язано, з одного боку, з недостатньою обізнаністю зацікавлених осіб, з іншої сторони, з її вартістю. В залежності від стану і розміру крони дерева, підготовчі роботи по санітарній очистці та балансуванню крони оцінюються в 2 — 5 тис. грн, а вартість та встановлення системи «Кобра» — 100-500 € і вище.

2015 рік в Державному дендрологічному парку «Олександрія» НАНУ проходить під гаслом «охорона та збереження» старовікових дерев. Безцінна колекція вікових раритетних дерев знаходиться на його території. До цього неоціненного списку належить біля 2000 дубів, вік окремих з них перевищує 500 років. Кожний віковий дуб заслуговує бути пам’яткою природи і садово-паркового мистецтва, а сама діброва має величезну історичну, наукову цінність і внесена до списку наукових об’єктів, що становлять національне надбання України.

image001

До наших днів в ландшафтах парку збереглося близько 200 інтродукованих листяних і 350 хвойних дерев, висаджених два століття тому, серед них є найстаріші в Україні і Європі дерева: сосна Веймутова, модрина європейська та сибірська, тюльпанове дерево, яловець звичайний, сосна звичайна, ялина звичайна, гледичія трьохколючкова, кінський каштан звичайний.

Серед вікових дерев «Олександрії» є історичні, меморіальні, подаровані володарці парку Олександрі Браницькій відомими людьми того часу, дерева-легенди – «Родинне дерево» (чотиристовбурова сосна звичайна), «Три грації» (тристовбурова сосна чорна), «Плакучі, або сплячі каштани», дерева з рослинно-архітектурних комплексів («Танцюючі дуби», «Грабовий будиночок»).

Все це безцінне багатство потребує захисту, лікування, індивідуального догляду. В цьому сенсі одна з найголовніших проблем – збереження від обломів і руйнування крон дерев. Одночасно це убезпечить відвідувачів парку від травмування при падінні важких скелетних гілок, адже багато видатних, старовікових дерев зростає обабіч алей.

В липні 2015 року старовікові дерева дендропарку «Олександрія» були обслідувані співробітниками парку Драган Н.В. і Дойко Н.М. разом з доцентом кафедри ландшафтної архітектури і садово-паркового будівництва НУБіП України А.І. Кушніром і арбористом, магістром СПГ, Кушніром І.Л., провідними фахівцями України з питань сучасних світових технологій збереження багатовікових дерев. Було відібрано 7 раритетних старовікових дерев в центральній частині парку, які мають величезну ботанічну, історико-культурну цінність і потребують першочергового комплексу охоронних заходів. Був визначений перелік необхідних стабілізаційних, санітарно-оздоровчих заходів, направлених на покращення крон даних дерев. З цього списку три дерева потребують негайного встановлення амортизаційних канатів системи «Кобра».

Висота дерева 25 м, окружність стовбура 426 см.

Висота дерева 25 м, окружність стовбура 426 см.

Найбільше і одне з самих декоративних дерев сосни звичайної в парку, зростає на Великій галявині. Висота дерева 25 м, окружність стовбура 426 см. Параметри крони 12 х 12 м. На висоті 1 м від землі має «розрізаний» навпіл стовбур. Система «Кобра» зафіксує цей стан і вбереже від подальшого розколу стовбур, а дерево від загибелі.


Сосна чорна «Три грації»

Сосна чорна «Три грації»

Дерево-легенда, сосна чорна «Три грації». Символізує однойменну скульптуру «Антонія Канова. Зростає на розі Великої галявини. На висоті 1,5 м від землі розходяться 3 стовбури обхватом 306, 351 і 335 см, обхват загального стовбура біля землі 520 см. Висота дерева 22 м. Ширина крони – 18 х 18 м., протяжність крони по стовбуру – 10 м. Між стовбурами утворилася тріщина. Потребує збереження від збільшення розлому стовбурів і захисту крони з гігантськими скелетними гілками від обломів.

Дерево зростає обабіч алеї, тому система «Кобра» одночасно захистить і відвідувачів від травмування при обломі гілок.


Трьохсотлітній дуб

Трьохсотлітній дуб

Трьохсотлітній дуб звичайний, «Господар Великої галявини». Висота дерева 23 м, параметри крони 20 х 20 м. Має два стовбури обхватом 356 і 328 см, між якими утворилася тріщина. Потребує захисту від розлому стовбурів, а могутньої крони від обломів.


 

Ще на 4 дерева рекомендовано встановити «Кобру» найближчим часом:

1

А – найбільший і найстаріший дуб парку; Б – 150-літня тополя чорна, В- чотиристовбурова сосна звичайна («родинне» дерево), Г – один з найстаріших і найтовстіших дубів парку (вік понад 600 років).

Дані роботи можуть бути виконані спеціально підготовленою групою арбористів України. Системи «Кобра» згодився надати по собівартості В. Грижерчик, керівник польської фірми «Parc Lesny», сподвижник у справі охорони старовікових дерев і популяризатор сучасних методів лікування і збереження вікових дерев, який, до речі, опікується тисячолітнім дубом Максима Залізняка в Холодному яру. Перелічені вище роботи потребують матеріальних затрат на проведення підготовчих робіт для встановлення системи «Кобра». Придбання і встановлення 3-х систем «Кобра», проведення санітарних чисток та «балансування» крон 7 дерев заввишки 25-35 метрів, очищення їх від омели оцінені в 35 тисяч грн. Роботи, проведені на цю суму, суттєво оздоровлять дані вікові дерева, продовжать тривалість їх життя, і, одночасно, збережуть цілісність ландшафтних композицій «Олександрії», але для бюджетної організації, якою є дендропарк, ця сума непомірна.

Ми звертаємося за допомогою до небайдужих людей, спонсорів, меценатів, які мають можливість допомогти врятувати ці дерева.

22-24 жовтня буде проводитися ІІ міжнародна науково-практична конференція «Історичні, правові та природоохоронні аспекти збереження пам’ятних багатовікових дерев». Згідно програми, 23 жовтня конференція буде відбуватися в дендрологічному парку «Олександрія». Буде проведений майстер-клас по встановленню системи «Кобра» на старовікові дерева. В. Грижежик люб’язно згодився привезти з Польщі резистограф і безкоштовно обслідувати раритетні старовікові дерева «Олександрії» на наявність скритих гнилей. Враховуючи важливість піднятих питань, на конференції буде присутня преса, телебачення. Людина, яка має змогу фінансово допомогти в проведені санітарно-оздоровчих заходів, придбанню і встановленню вперше серед ботанічних установ Академії наук системи «Кобри», обов’язково буде присутня на конференції, як поважний гість. Біля дерев будуть встановлені пам’ятні таблички з вдячним текстом меценатам.

 

Детальніша інформація про систему «Кобра» на сайті: https://zles.ru/articles/cobra.html