У дендропарку «Олександрія» пишно квітують рослини Philadelphus L.

Philadelphus (чубушник) – чагарник з родини гортензієвих, який отримав свою назву на честь царя Єгипту Птолемея Філадельфа, який захоплювався ароматами і запашними квітами.

У природі нараховують понад 50 видів роду Philadelphus, які поширені у Західній Європі, Східній Азії та Північній Америці. За свою красу філадельфуси було введено в культуру у Центральній Америці, Малій та Східній Азії ще у ХІІ-ХІІІ ст. До Росії рослини потрапили з Німеччини, потім широко розповсюдилися, разом з бузками і трояндами, по царських та боярських садах, а пізніше «пішли» до палісадників та парків наближених до царського двору підданих.

Відомо, що і графиня Олександра Василівна Браницька на початку ХІХ ст. створила у своєму парку «Олександрія» алею із декоративних ароматних філадельфусів.

На початку ХХІ ст., за архівними даними, співробітники дендропарку «Олександрія» відновили історичну «Чубушникову» алею на ландшафтній ділянці «Царський сад», а також висадили декоративні чагарники вздовж Головної алеї.

З першої половини ХІХ ст., популярність набирають філадельфуси гібридного походження, отримані видатним селекціонером П’єром Луї Лемуаном, який вивів багато зимостійких сортів із сильним та приємним ароматом, у деяких сортів чубушника він нагадує аромат ягід полуниці. Сорти дуже різноманітні за висотою і формою (габітусом) куща, формою і запахом квітки, розміром та забарвленням листків.

Сучасна колекція філадельфусів дендропарку «Олександрія» нараховує до 30 видів, форм і сортів, серед яких є декоративні рослини з дуже ароматними великими, простими або махровими, квітками, за допомогою яких створено різні за розмірами композиційні групи, що прикрашають ландшафтні ділянки дендропарку влітку.

Старший науковий співробітник
дендропарку «Олександрія» НАНУ
 к.б.н. Калашнікова Л.В.