«ТРАВ’ЯНИСТА» (ПАРКОВА) ДІБРОВА «ОЛЕКСАНДРІЇ»

«ТРАВ’ЯНИСТА» (ПАРКОВА) ДІБРОВА «ОЛЕКСАНДРІЇ»

— ПЕЙЗАЖНИЙ ШЕДЕВР САДІВНИКА А. ЄНСА

Загальновідомий парк «Олександрія» є результатом не тільки смаків та уподобань його володарки Олександри Браницької, а й багатолітньої праці садівників XVIII-XIX ст.

Одним з найкращих пейзажних витворів, де у повному обсязі розкривається стиль найвідомішого садівника Браницьких Августа Єнса, є паркова або «трав’яниста» діброва. Знаходилася вона на межі регулярних ділянок парку і лісистої місцевості з мисливськими угіддями.

Велика дібровна алея дендропарку «Олександрія»

Сьогодні вся діброва «Олександрії» має площу майже 45 га, переважна частина її представлена старовіковими 200-250 річними дубами. Діаметр стовбура багатьох з них сягає 70-80 см, а висота до 26 м. Діброва займає центральне положення в «Олександрії» з деяким зміщенням на північний – захід і є своєрідним каркасом, на якому базується основна частина паркових ландшафтів. Більше того, сама ділянка була і є органічним поєднанням регулярних та пейзажних елементів парку, а чисте старовікове насадження дуба звичайного, по праву вважається перлиною Олександрії.

Дубові насадження «нанизані» на пронизуючу їх магістральну вісь, – Велику дібровну алею, яка має вигляд просіки 500 м завдовжки і 15 м завширшки; до неї з обох сторін прилягають полоси дерев з більш густим розташуванням стовбурів, ніж у прилягаючому до алеї насадженні. Дуби ледь нахилені до середини алеї і утворюють над нею своїми кронами «купол».

Гра світла і тіні

Чітка ритміка стовбурів Великої дібровної алеї створює відчуття порталу колон величного античного храму. Досить густі групи дубів чергуються з вільним від дерев простором (пустотами) – вікнами, бухточками і прогалинами. Ці пустоти, сформовані садівником А. Єнсом за суворими канонами садово-паркового мистецтва, створюють важливі об’ємно-просторові ефекти та посилюють гру світла і тіні, поділяють насадження на ряд замкнутих ближніх і середніх перспектив, які чергуються між собою по мірі руху відвідувача Великою Дібровною алеєю.

Галявина в діброві парку

Загадкова «Трав’яниста діброва» в ранішній «димці»

Велика Дібровна алея займає площу 6,3 га (14 % від загальної площі вікової діброви парку) і є чистим одноярусним насадження дубу звичайного переважно 200-річного віку.

Надзвичайно приваблива наша діброва весною та на початку літа, коли її трав’янистий покрив розквітає блакитними, жовтими, пурпуровими та білими плямами і масивами з пролісків, рясту, гусячої цибульки, медуниці, фіалок та незабудок. Велична і гарна вона й взимку, коли чіткі темні стовбури-колони рельєфно вимальовуються на білому сніговому фоні.

трав’янистий покрив діброви

Солідний вік дерев, разом з супутніми хворобами, кліматичні аномалії та рекреаційне навантаження, ослаблюють насадження, потроху руйнуючи цю унікальну паркову ділянку, аналогів якої немає в Україні. Тому наше з Вами завдання прикласти максимум зусиль для збереження цього досконалого, унікального старовікового ландшафту дендропарку «Олександрія», створеного генієм садівника А. Єнса.

кандидат біологічних наук 
Драган Ніна Вікторівна