Шипування – благо чи шкода?

В червні 2015 року Державний дендрологічний парк «Олександрія» відвідали «захисники» природи, наслідком роботи яких стало шипування 13 старовікових дубів в унікальній природній діброві парку.

Жулікувато пробравшись в парк через діри в огорожі, натягнувши на лице балаклави, на камеру запрошеної ними преси «герої» в кожне здорове дерево вбивали по кілька десятків 15-20 сантиметрових металевих цвяхів. Все це відбувалося під керівництвом президента громадської організації «Жива планета» Світлани Берзіної (колишній директор Київського зоопарку).

image001

Рис. 1. «Рятівники» вікових дубів дендропарку «Олександрія»

горе шипування

image004

Рис. 2. «Рятівники» за роботою та наслідки їх дій ( https://www.alexandria-park.com.ua/napad-kiїvskix-prirodooxoronciv-vandaliv-na-vikovu-dibrovu-dendroparku-oleksandriya/)

За фактом даної злочинної акції відкрито кримінальне провадження, сума збитків, нанесених заповідній діброві дендропарку згідно чинного законодавства, оцінена в 58722 грн.

Наукова комісія, призначена Національною академією наук України, визнала дії «горе екологів» протизаконними, які приведуть до захворювання та подальшої загибелі вікових дубів.

Пройшло менше ніж півтора року від безславної діяльності «природолюбів», а один з зашипованих ними дубів вже загинув.

Маючи на меті лише піар-акцію, дані особи не взяли до уваги, що дуби, над якими вони познущалися, зростають на одній з найбільш техногенно забруднених ділянок дендропарку і в силу цієї обставини є ослабленими. По кілька десятків ран на дереві, які вони спричинили вбиванням великих цвяхів, стали вхідними воротами для інфекції. Автори акції закликають шипувати всі дуби, щоб унеможливити їх спилювання (https://www.forumspaskiev.org.ua/databox/2010/07/18049.php).

Шипування дерев даною організацією не є чимось новим. Через цей метод пройшло багато природоохоронців різних країн. Зараз метод є застарілим в силу його шкідливості для дерева – дерево гине швидкими темпами, і прибрати таке сухе дерево складно. Воно стає розсадником хвороб в насадженні, і становить небезпеку для людей при вітровалах та буревіях. Тим більше, що ці та інші дуби ніхто не мав намірів спилювати. Навпаки, вікова діброва дендропарку «Олександрія», яка нараховує біля 3 тисяч дубів визнана розпорядженням Національної академії наук Національним надбанням України і має охоронний статус.

В США за шипування дерев передбачена карна відповідальність, в Росії – адміністративна. В Україні таке лиходійство вперше започаткував Київський еколого — культурний центр.

Враховуючи прецедент з шипуванням вікових дубів в унікальній віковій діброві дендропарку «Олександрія» (природо-заповідна територія), планується виступити з Запитом до відповідних інстанцій, а саме ініціювати звернення до законодавчої влади — введення і в Україні відповідальності за злочинні дії – шипування дерев. А охорона дерев від незаконного вирубування, яке, на жаль, процвітає в Україні, повинна відбуватися на законодавчому рівні цивілізованими методами, які не наносять шкоди дереву, не вкорочують йому життя.