Первоцвіти дендропарку «Олександрія»

Рослини – невід’ємна частина світового біологічного різноманіття і найважливішій ресурс людського добробуту. Окрім культурних рослин, які забезпечують нас основними продовольчими продуктами, є ще багато тисяч дикорослих видів, що мають значну економічну, наукову та культурну цінність. Рослини відіграють ключову роль у підтримці основних функцій екосистеми і створюють необхідні умови для виживання тварин. Незважаючи на занепокоєння людства судьбою рослин, кризисний момент вже досягнуто.На теперішній час відомо, що від 60 до 100 тисяч видів рослин під загрозою зникнення, їм загрожує цілий комплекс факторів: нерегульований збір, урбанізація, забруднення, розповсюдження інвазійних видів та кліматичні зміни (з матеріалів Глобальної стратегії збереження рослин).

Завдяки унікальному розташуванню дендропарку «Олександрія» серед реліктового дубового лісу, різноманіття рослин тут нараховує більше 2000 видів.

Ранньою весною у дендропарку квітують первоцвіти – природні види трав’янистих рослин широколистяного лісу, які створюють унікальний різнобарвний килим з 20 видів дібровних ефемероїдів: підсніжника білосніжного, проліски дволистої, примули високої, цибулі ведмежої, пшінки весняної, анемони жовтецевої, зірочок жовтих, зірочок малих, рясту ущільненого, фіалки духмяної, фіалки дивовижної, медунки темної, зірочника злаколистого, копитняку європейського, білоцвіту весняного та інших. Ця мальовнича ковдра є багатством реліктової діброви дендропарку, але в останні роки, завдяки знищенню на букети, вона рідіє.Декілька видів серед перелічених залучено до Червоної книги України:підсніжник білосніжний,цибуля ведмежа (відома як черемша),білоцвіт весняний, а первоцвіт високий і проліска дволистасписку регіонально рідкісних, зникаючих видів рослин і грибів, які потребують охорони у Київській області.

Тому у період квітування первоцвітів, співробітники дендропарку «Олександрія» закликають небайдужих людей до природи рідної землі допомогти зберегти рослини від варварів, які зривають їх на букети. Треба пам’ятати, що знищення рослин призводить до порушення рослинного покриву, який не відновлюється і має назву рекреаційної дегресії.

Науковий співробітник дендропарку

к.б.н. Калашнікова Л.В.