Пернаті жителі дендропарку «Олександрія»

Наш дендропарк «Олександрія» є чудовим місцем для відпочинку жителів та гостей Білої Церкви. Вікові ялини та дуби нагадують нам, що у житті людини є набагато важливіші речі, ніж матеріальне.

Саме жива природа є найближчим супутником для людей, птахів, звірів. На території Державного дендропарку «Олександрія» НАН України у ставках плавають різні види риб, раки, молюски, качки, водяні курочки, але, найвідомішими мешканцями є «королівські» птахи – лебеді-шипуни (Cygnusоlor).

Лебеді – це водоплавні птахи родини качкових. Лебідь-шипун в Україні перебуває під охороною директиви ЄС про охорону диких птахів (2009), Бернської та Боннської конвенцій та Угоди про охорону афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів.

Подружні пари у лебедів-шипунів утворюються один раз на все життя. Гнізда птахи будують на сухому місті, серед очерету або у вигляді плаваючої платформи, використовуючи стебла осоки, рогозу, очерету та водорості.  Збирає «матеріал» самець, а безпосередньо спорудженням гнізда займається самка, яка скріплює стебла грудочками мулу. Гніздо знизу має діаметр до 1,5 м і висоту до 60 см.

Вони мають щільне водонепроникне пір’я, теплий пух до 5 см та запаси підшкірного жиру, яким вони регулярно змащують своє пір’я. Завдяки цьому лебеді не мерзнуть взимку і витримують будь-які низькі температури. Зазвичай ці прекрасні птахи плавають на воді, що не замерзає. Після того, як водойма вкриється кригою, вони перелітають на іншу водойму з відкритим плесом, а якщо ж всі водойми вкриваються кригою під час сильних морозів, лебеді лежать на кризі, сховавши відкриті частини тіла під пір’я. Так вони зберігають енергію. Лебеді можуть не їсти багато днів, тому що мають великі запаси жиру.

У нашому дендропарку «Олександрія» на посаді єгеря по догляду за лебедями, вже багато років працює Григорій Петрович Тіга, який надзвичайно сумлінно та з честю виконує свої обов’язки. У будь-яку пору року, у дощ чи сніг, або ж спеку, з відрами, повними зерна пшениці, кукурудзи та підсушеного білого хліба, він кожного дня навідується до своїх годованців, які завжди чекають на нього, і відразу підпливають за ласощами. Він підгодовує лебедів цільним зерном та сезонними овочами (такими, як капуста, морква, буряк тощо). Але, на думку фахівців, і така підгодівля потрібна їм тільки під час несприятливих погодних умов, тому що в інший час птахи самостійно знаходять собі корм. Тому, запевняємо Вас, що з таким відповідальним годувальником, ніяка зима нашим пернатим друзям не страшна.

Звертаємо вашу увагу,

Що лебедів ЗАБОРОНЕНО годувати

Зіпсованим хлібом та овочами!

Адміністрація дендропарку «Олександрія»