ОСОБЛИВОСТІ ЩЕПЛЕННЯ ТРОЯНД

Майже всі власники садів хочуть мати у своїй колекції хоча б одну троянду, а то й створити монокультурний сад «Розарій». Більшість з нас просто купують саджанці у перевіреного продавця, але існують і ті хто хочуть самі розмножити необхідні сорти троянд, особливо гостро постає це питання, коли хочуть отримати саджанці сортів, яких немає у продажу.

Усі сортові троянди розмножуються лише вегетативним способом, у тому числі окуліруванням у т-подібний розріз. Він є основним промисловим способом отримання саджанців троянд при щепленні.

Головні труднощі цього методу полягають не в самому процесі щеплення сортової бруньки (вічка), а у вирощуванні підщепи — шипшини. На це витрачається 2-3 роки. Тому при можливості купують вже готову підщепу.

Кращим загальноприйнятим терміном окулірування все ж вважається кінець липня-серпень, коли на підщепі – шипшині добре відстає кора, а прищепа не піддається річному висиханню та спеці. Проте згідно з нашими дослідженнями щеплення можна проводити цілий рік, але найкращі результати ми отримували при літньому окуліруванні. Літнє окулірування ми умовно розділили на ранньолітнє та літньо-осіннє. Ранньолітнє до 15 липня, літньо-осіннє – після 15 липня до кінця вересня. При щепленні до 15 липня необхідно обов’язково зняти окулірувальну стрічку та зрізати шипшину вище місця щеплення через 3 тижні після проведення окулірування.

Для проведення окулірування нам необхідно мати підщепу і прищепу (бажаний сорт), відро з водою, ганчірка для протирання шийки куща, окуліровочний ніж, сапу, та окуліровочну плівку.

Перед початком щеплення ми перевіряємо на одному з пагонів підщепи, як відділяється кора, зробивши т-подібний розріз на здерев’янілій частині. Один розріз ми робимо вздовж, а один впоперек, щоб утворилася буква «Т», потім акуратно ножем відгинаємо кору. Якщо вона спокійно відходить від деревини, можна проводити окулірування.

Сапою необхідно обережно відгорнути землю від кореневої шийки, протерти її ганчіркою. Потім зробити т-подібний розріз, зрізати щиток з брунькою та вставити у т-подібний розріз і ретельно замотати окулірувальною стрічкою. Після цього загорнути назад місце щеплення і полити водою.

Молодший науковий співробітник

дендропарку «Олександрія» НАНУ

Гордієнко Дарія Сергіївна