ОБЕРЕЖНО КЛіЩі!

Чи не кожний з нас витягав з свого тіла кліща, у кращому випадку змащував місце укусу спиртом і… забував про нього. Чи потрібно боятися укусу кліща? Потрібно! Але, у першу чергу потрібно знати у чому ж полягає небезпека, знати, як її уникнути, і це дасть Вам змогу насолоджуватися прогулянками на природі та убезпечити своє здоров’я.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ КЛІЩІ

Небезпеку людям несуть іксодові кліщі, які переносять понад 50 збудників різних хвороб: кліщовий параліч, ріккетсіози, спірохетози, вірусні лихоманки, кліщовий сипний тиф, туляремію, «марсельську» лихоманку, найнебезпечнішу хворобу Лайма та кліщовий енцефаліт. Переносниками борелій, які викликають хворобу Лайма є 30 % кліщів.

Збудники хвороби Лайма борелії

 

СИМПТОМИ БОРЕЛІОЗУ

Хвороба Лайма (лаймбореліоз, кліщовий бореліоз) – інфекційна хвороба з гарячкою і ураженням шкіри, нервової та серцево-судинної системи. Самою першою ознакою цієї хвороби є поява на місці укусу почервоніння та припухлості шкіри (кільцевої еритеми) завбільшки у монету 5 копійок, яка збільшується, а згодом може мігрувати по тілу.

Проте, ця важлива перша ознака з’являється лише у 20 % інфікованих людей.

Кільцева еритема на шкірі після укусу

Перші симптоми хвороби Лайма можуть вигляд легкої застуди.

Із первинного осередку ураження борелії з током лімфи і крові поширюються по всьому організму, викликаючи каскад імунопатологічних реакцій у різних органах, ЦНС, суглобах, серці.

За ступенем вираження патологічних реакцій хвороба Лайма може бути у вигляді легкої, середньоважкої, важкої та вкрай важкої форми.

«Підступність» хвороби Лайма (системного кліщового бореліозу) полягає у тому, що довгі роки (до 20 років) людина може бути носієм інфекції, навіть без клінічних проявів, а потім інфекція починає руйнувати організм.

ДІАГНОСТИКА ХВОРОБИ ЛАЙМА

Якщо при укусі кліща не виникає характерної еритеми і не з’являються наростаючі проблеми зі здоров’ям, інфекціоністи радять все ж таки здати аналіз крові на бореліоз. Важливо знати, що робити аналіз потрібно не раніше ніж через 3 тижні після укусу кліща, тому що лише тоді починають вироблятися специфічні антитіла. Такий аналіз роблять у лабораторіях СІНЕВО. Через 3 місяці після укусу його слід повторити. Лікування даної хвороби дуже складне, у більшості випадків пацієнт повинен перебувати під наглядом лікаря все життя, непоодинокі випадки смерті від наслідків хвороби.

ПАМ’ЯТАЙТЕ, ЩО ЗАПОРУКОЮ УСПІШНОГО ЛІКУВАННЯ Є ВЧАСНЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО ЛІКАРЯ, ПРАВИЛЬНО ПОСТАВЛЕНИЙ ДІАГНОЗ І АДЕКВАТНЕ ЛІКУВАННЯ.

Важливою діагностичною ознакою є дослідження кліща на носійство борелій. Проте, такий аналіз у місті Біла Церква не проводять. Його можна зробити у місті Києві в обласному лабораторному центрі (колишня СЕС Київської області, тел. для довідок (044) 483-17-15), лабораторія розташована на вулиці ГЕРЦЕНА, 31Для правильного проведення даного дослідження кліща необхідно помістити у невеликий скляний посуд з щільною кришкою (баночку), поклавши туди попередньо змочену водою вату, щоб кліщ не висох. Кліщ повинен бути живим і не розірваним на частини. Важливо, що дослідження кліща можливе лише упродовж 24 годин з моменту зняття з людини.

Кліщі готові до транспортування у лабораторію

На сьогодні у світі вакцини від бореліозу не існує. За розробку вакцини від хвороби Лайма призначена винагорода у 5 млн. євро, але, на жаль, її ніхто поки що не отримав.

ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ

Однаково часто кліщів можна зустріти у будь-якому лісопарковому насадженні, на лузі, у траві на березі річки, на газоні, на дачі, їх можуть принести до хати домашні тварини.

Тому, для виходу на прогулянку на природу або на дачу, необхідно відповідно приготуватися. Одяг повинен бути світлим, щоб на ньому було добре видно кліщів, повинен бути з манжетами, головний убір з широкими полями. Прогулюючись парком, не потрібно заходити у насадження, на галявини, де є густа висока трава. Кліщі полюбляють сидіти на приалейних кущах, особливо багато їх на сухих гілках, у вологих затінених місцях. Кліщів можна принести додому із зірваними квітами, грибами тощо. Найактивніші кліщі вранці та ввечері. У спекотні дні та під час сильного дощу ˗ малоактивні.

Перед походом у місця скупчення кліщів необхідно обробити одяг відлякуючим засобом – акарицидом. Співробітник відділу акарології Інституту зоології  та відділу біобезпеки Центру суспільного здоров’я Ігор Небогаткін, не радить купувати препарати, які пропонуються одночасно і проти комарів, і проти кліщів. Ефективним у даному випадку буде препарат з цілеспрямованою акарицидною (проти кліщовою) дією.

Паразити вибирають на тілі людини місця з ніжною і тонкою шкірою. Таке місце вони можуть шукати 20-40 хвилин.

Пам’ятайте, що повернувшись з прогулянки парком, лісом, чи з дачі, необхідно оглянути ділянки шиї, живота, під пахвами, за вухами, пахову ділянку, під колінами. Раніше вважалося, що видалення кліща з тіла людини не пізніше, ніж через 4 годин після укусу, унеможливлює інфікування бореліями. Зараз інфекціоністи скоротили цей термін до 2 годин.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ УКУСІ КЛІЩА

У першу чергу кліща потрібно видалити зі шкіри людини. Лікар-інфекціоніст Аркадій Мітлолшук пропонує робити це за допомогою звичайної нитки – зав’язати нитку між хоботком і шкірою і розхитувати у різні боки, що дасть змогу його вийняти. Після цього оглянути, щоб у тілі не залишилася голова з хоботком. Рану обробити дезінфікуючим засобом.

Зараз з’явилися у продажу в аптеках (частіше ветеринарних) пристрої для видалення кліщів – «кліщедерка» або «професійний викручувач кліщів».

Проте, кліщі все одно перед витягуванням рекомендують похитати зі сторони в сторону, тому що за допомогою спеціальної речовини вони щільно «приклеюються» до тіла людини.

Голодний кліщ, і збільшений у десятки разів після того, як напився крові

 

ЧИ ПОТРІБНО БОЯТИСЯ ПРОГУЛЯНОК НА ПРИРОДІ?

Кліщів необхідно сприймати як реалії життя, як обов’язковий компонент біоценозу. Адже люди живуть і активно працюють і при значно більшій небезпеці – серед отруйних змій, павуків тощо. Необхідно підготуватися до прогулянок чи роботи на природі, а там, у свою чергу, не порушувати техніку безпеки. Найпридатнішими для прогулянок людей, особливо з дітьми, є доглянуті, облаштовані парки. Гуляти потрібно по алеям, не заходячи у насадження, на галявини. На жаль, прогулятися, як у пісні «Трава по пояс…» зараз дуже небезпечно.

Повідомляємо Вам, що дендрологічний парк «Олександрія» не є особливим прихистком для кліщів. Навпаки, чисті алеї та лавочки дозволяють добре погуляти, відпочити та уникнути небезпеки.

Будьте уважні до себе і відповідальні за своїх дітей, адже батьки часто дозволяють їм полазити по деревах і покачатися у траві, де можуть бути кліщі.

Не ходіть по галявинах та не заходьте у густі насадження, не рвіть квіти.

Нехай прогулянки приносять Вам і Вашим близьким лише позитивні емоції і гарний настрій, будуть безпечними та приємними.

 

Науковий співробітник дендропарку «Олександрія» НАН України,
кандидат біологічних наук
Ніна Вікторівна Драган