Кожний рік з настанням холодів зростає кількість стривожених жителів міста і гостей – в ставках «Олександрії» замерзають голодні лебеді!!!

Лебеді – птахи перелітні, взимку вони відлітають в теплі краї, до незамерзаючого моря. Проте, нерідко можна бачити на наших водоймах цих чудових птахів і взимку. Причини і мотиви такої поведінки птахів різні.

Велику роль зіграла зміна клімату, що супроводжується теплими зимами. «Ведмежу» послугу роблять птахам і люди, які щедро годують лебедів влітку. Маючи досить корму і незамерзлу водойму, птахи залишаються зимувати. Коли вдарять морози, як правило, зникають і годувальники. І тоді птахи можуть загинути. Орнітологи категорично не радять годувати лебедів влітку, у водоймі вони легко можуть добути собі достатньо їжі. І навіть у випадку, коли раптова зима застала безпечних птахів, ще й в грудні триває їх міграційний період і тоді вони перелітають в теплі краї, без зусиль долаючи по 300 км в день.

За свідченнями орнітологів, деякі самці не відлітають на зимівлю, щоб повесні першими зайняти кращі місця для гніздування, йдуть на усвідомлений ризик. Не відлітає і ослаблена, хвора частина лебедів. Орнітологи вважають, що таким чином підтримується в популяції здоровий генофонд.

Щодо лебедів дендропарку, яких в «Олександрії», семеро, то це вже напівдомашні птахи, які роками живуть в парку під доглядом людини. В «Олександрії» є штатна посада єгеря, який щодня годує птахів, забезпечує їм повноцінний раціон. Щороку корма для лебедів виділяє Білоцерківський хлібокомбінат (генеральний директор Шилов І. .).

Раніше лебеді зимували в приміщенні, проте, для вільних птахів це приносило більше страждань, ніж захисту, і в останні роки вони залишаються в відкритих водоймах, в самі сильні морози їх переселяють на ставок, вода якого не замерзає, його так і називають «Теплий» ставок. І щодня годують. Не потрібно боятися, коли лебеді нерухомо сидять на кризі. Вони люблять відпочивати, заховавши під крилами лапи. При потребі птаха швидко перейде до води, або злетить в повітря.

Лебеді на ставку ДП_Олександрія

Не обминають доглядом працівники парку і диких качок, які сотнями в зимовий період перебираються в незамерзаючий ставок «Олександрії».

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Взагалі, на території парку орнітологи Національного університету ім. Т.Г. Шевченка виявили 76 видів птахів – невтомних трудівників, які допомагають захищати рослини від шкідників.

Європейські програми захисту птахів рекомендують захищати і збільшувати популяції саме співучих птахів, найвідомішим представником якого є всім нам добре знайома синиця.

Синиця_ДП_Олександрія

Разом з синичками (великою, лазоревкою, довгохвостою, вусатою), до людей взимку тягнуться і інші птахи — жовтоголовий корольок, снігур, чиж, в’юрок, омелюхи, сірий сорокопуд, кедрівка, рогатий і чубатий (посмітюха) жайворонок, пуночка, кропивник, дрізд горобинник, дрізд деряба і чорний, поповзень, пищуха, щегол, зеленушка, зяблик, зарянка.

Зима – важкий час для птахів. Тому в дендропарку «Олександрія» науковцями організовано годування птахів взимку. В різних частинах парку неподалік від алей вивішується біля півсотні годівничок, стоять стаціонарні годівнички. З осені працівники парку заготовляють горіхи, насіння соняшнику.

Овес, пшоно і інші крупи – абсолютно непридатна для комахоїдних синичок їжа. Не можна синичкам їсти і хліба. Крупи набухають в шлунку і синички гинуть. Ні в якому разі птахам не можна давати жарене і солоне насіння, солоне сало, чорний хліб, зіпсовані продукти з неприємним запахом і пліснявою.

Крупи підходять горобцям, голубам. Снігурі, яких в нас дуже мало, надають перевагу ягодам горобини і глоду.

Чи не найбільшу небезпеку птахам створюють бродячі коти і собаки. Часто на птахів та білочок нападають і домашні собаки на втіху своїм господарям, які, попри заборону, вигулюють їх в парку. За останні роки від домашніх бійцівських собак на очах їх господарів загинуло 2 лебедя…