Досягнення дендропарку «Олександрія» за роки Незалежності України🇺🇦

Дендропарку «Олександрія» 233 роки. Його довге життя можна поділити на декілька великих етапів:

Перший: зо дня заснування (1788 р. по 1918 р.) – період володіння парком родиною Браницьких;

Другий: період занедбання та руйнування (1918-1945 рр.);

Третій: починається у 1946 р., коли нашу «Олександрію», враховуючи велику наукову, історичну і природну цінність існуючих паркових насаджень, першу серед дендропарків України, та з метою створення для відновлення та організації на її території науково-дослідних баз інститутів біологічного профілю, прийнято до складу Академії наук України.

Четвертий: новітній, почався з 1991 р., коли Україна проголосила себе Незалежною державою.

За останні 30 років співробітниками парку (науковцями, інженерами, техніками, робітниками зеленого будівництва та іншими співробітниками, без яких не можливо виконання поставлених перед колективом завдань) було проведено велику роботу по збереженню історичної, культурної і наукової спадщини нашої країни.

За цей період науковці парку під керівництвом директорів к.б.н., с.н.с. Л.П. Мордатенко (1986-2003 рр.), д.б.н., с.н.с. С.І. Галкіна (2003-2018 рр.) та к.б.н. Н.С. Бойко (директор з 2018 р.) працювали за 7 фундаментальними, 5 прикладними та 2 інноваційними темами, плани і задачі яких були затверджені Національною Академією наук України.

Фундаментальні дослідження були направлені за вивчення, збереження і поповнення рослинного різноманіття місцевої та інтродукованої флори.

Особливу увагу науковці приділяють унікальній віковій діброві дендропарку площею 40,6 га. На її території ростуть більше 2000 дубів віком 200-400 років.

Вперше на території парку проведено дослідження лишайникової та мохоподібної флори. За результати досліджень було встановлено, що на нашій території зростають 1 вид лишайників рідкісний для України та 2 види ліхенофільних грибів вперше наведені для Лісостепу України. Серед мохів виявлено 1 вид занесений до Європейського Червоного Списку та 5 видів, які є регіонально рідкісними у межах Лісостепової зони України.

Враховуючи виключно високу наукову, ландшафтну, художню, естетичну значимість дендропарку «Олександрії», постановою Кабінету Міністрів України № 472 від 19 серпня 2002 року дендрологічний парк «Олександрія» було внесено до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять Національне надбання.

Одним з направлень наукової роботи є вивчення, розмноження та репатріація регіонально рідкісних видів рослин та видів, які занесені у Червону книгу України у природні умови.

Для збереження рослин місцевої флори науковці вивчають шляхи та швидкість розповсюдження інвазійних видів рослин та комах, які можуть нанести непоправної шкоди. Опрацьовують шляхи зменшення їх шкодочинної дії.

Прикладні теми направлені на створення колекцій та відновлення історичних паркових елементів. У 2005-2007 рр. було закладено колекційно-демонстративну ділянку «Коніферетум», де на сьогодні зібрані 234 хвойних та 56 листяних видів.

Для формування колекційно-експозиційної ділянки «Коніферетум» було залучено 41 вид, 4 різновиди та 157 культиварів.

У 2012 р. відкрито для відвідування «Розарій» на якій відвідувачі можуть ознайомитися з найбільшою колекцією англійських троянд.

Всього на «Розарії» було запроектовано 104 модуля і запропоновано 115 сортів садових троянд з 10 садових груп.

Зараз на ділянці «Розарій», яка знаходиться у 21 кварталі парку, зростає 1502 куща троянд, які належать до більш як 280 сортів та до 22 груп.

За роки незалежності в парку проведена унікальна робота по відновленню історичних паркових ансамблів та ландшафтів: «Танцювальний павільйон», «Східна балка», «Дружній сад» та ін.

Територія парку збільшилась майже вдвічі. У 1999 р. була передана територія «Урочище Гайок» (95,5 га), а у 2010 р. – «Голендерня» (103, га).

Вперше серед дендропарків України у Державному дендрологічному парку «Олександрія» НАН України, розроблено науково-пізнавальний маршрут екологічної стежки протяжністю 7 км, який можна пройти як самостійно так і з екскурсоводом.

Щоб зберегти унікальний генофонд раритетних дерев, проведено інвентаризацію всіх старовікових дерев дендропарку «Олександрія» (2860 дерев 30 видів, що перейшли 100 річний рубіж); оцінено їх фітосанітарний, естетично-декоративний стани; виконано необхідні заходи по індивідуальному догляду дерев.

У новому тисячолітті співробітниками парку захищено 1 докторську дисертацію та 7 кандидатських дисертацій зі спеціальності «ботаніка» та 1 зі спеціальності «захист рослин».

У зв’язку із сучасним змінами клімату науковці працюють над поповненням колекційного фонду рослин, стійких до посухи в умовах Правобережного Лісостепу України. Сучасна колекція деревних і трав’янистих рослин налічує більше 4,5 тис. видів та культиварів.

Для роботи з населенням, особливо молоддю та дітьми дошкільного віку в парку створено Науково-просвітницький центр (2010 р.) та відкрито Музей живої флори і фауни (2012 р.).

Професійна діяльність співробітників парку відмічена Почесними грамотами та Подяками Президії Національної академії наук України та Центрального комітету профспілки працівників Національної академії наук України.