200-річчя початку праці в парку садівника Августа Єнса

В 2015 році Державний дендрологічний парк «Олександрія» НАН України відзначає 200 річницю початку праці в парку садівника Августа Єнса

 

Серед талановитих зодчих, які створили неповторну «Олександрію», садівнику Августу Єнсу належить особливе місце. Австрієць Август Єнс був запрошений на роботу в «Олександрію» у 1815 році і пропрацював у парку садівником більше 50 років.

За довге трудове життя Єнс надав довершеності багатьом парковим композиціям, задуманими і створеними його попередниками: Великій галявині – живому Ермітажу; Малій галявині з «Танцюючими дубами», що закружляли у вічному вальсі; меморіальній композиції «Клини» та створив багато нових ландшафтних композицій.

Гордістю садівника є створення на території парку, відповідно до стилістичних особливостей та завдань господарів, 3-х фруктових садів загальною площею понад 20 га (10 % від загальної площі історичної частини парку): «Російський сад» у східній частині парку площею більше 9 га (1), «Південний сад» за будинком садівника площею 8 га (2) та сад «Мур» закритий мурованою стіною площею 3 га (3).

image001_

До цього часу залишаються неперевершеними творіння рук талановитого садівника: «Родинне дерево Браницьких» — Сосна звичайна (Pinus sуlvestris L. ) з могутнім стовбуром,  символом великої дружньої родини, від якого ввись підіймаються чотири стовбури-вершини (четверо дітей Браницьких).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Чорна сосна (Pinus nigra Arn. ) «Три грації» — втілення в живій рослині ідеї італійського скульптора Антоніо Канови (скульптура «Три грації»)

image003

Створив меморіальну композицію з гіркокаштану звичайного (Aesculus hippocastanum L.) «Сплячі каштани» в пам’ять воїнів, що загинули на славу Вітчизни.

image004

Вшановуючи багаторічну плідну працю Августа Енса, в другій половині ХІХ ст. в парку було встановлено пам’ятний знак, який нині знаходиться на острові «Троянд», другою назвою якого є «Острів Енса»

image005

Історичне місце розташування пам’ятного знаку біля Турецького будиночка.

image006_

«Художнику від вдячних друзів в честь 50-ліття його праці в «Олександрії» — такий текст на пам’ятнику є визнанням таланту майстра. Та найкращим пам’ятником генію садівника Єнса є прекрасна «Олександрія», яка вже понад 200 років є  одним із найкращих ландшафтних парків Європи.