ВЕЛИКА ГАЛЯВИНА ПАРКУ «ОЛЕКСАНДРІЯ»

Напевно у кожного мешканця та гостя Білої Церкви у альбомі є світлини із зображенням нашого 230-річного парку, але мало хто знає, що поряд з унікальними архітектурними спорудами, існує не менш унікальний та надзвичайно різноманітний світ живої природи «Олександрії».

Сьогодні наша розповідь про Велику галявину розташовану у центральній (історичній) частині парку. Вона найбільше відповідає ландшафтному (англійському) стилю нашого парку, підкреслює його велич, красу та максимальне наближення до природи. Автор первісного плану «Олександрії» садівник Мюффо відвів їй одну з головних ландшафтоутворюючих ролей. Безумовно, сьогодні Велика галявина має дещо інший вигляд, роботи інших садівників та й час наклала свій відбиток, але, після знищення палацового комплексу «Дідинця», саме Велика галявина лишається композиційним центром парку. Система алей поєднує її з усіма ділянками та головними архітектурними спорудами парку, оригінальні пейзажі, ніби живі картини, які гармонійно поєднані між собою, поступово відкриваються перед гостем через дальні та ближні перспективи.

На Великій галявині збереглася значна кількість старовікових екзотичних дерев, розміщених групами або поодиноко.

За своїми розмірами Велика галявина є найбільшою серед галявин в старовинних парках України і свого часу стала прототипом для подібних галявин у інших панських маєтках. У вигляді нахиленого і витягнутого з півночі на південь неправильної форми овалу, вона займає площу майже 10 га та оточена доріжкою 1,5 км. У нижній частині галявини є підземні джерела, які близько підходять до поверхні і тому водний режим верхньої і нижньої частин абсолютно різний. Це відображається і на видовому різноманітті трав’яного покриву: у верхній частині Великої галявини переважають злакові трави, у нижній − вологолюбні трав’янисті види.

Сучасний флористичний склад трав’яного покриву Великої галявини нараховує 149 видів (у 80-их роках ХХ ст. було 300 видів), які належать до 101 роду з 36 родин. Головний аспект становлять злаки: грястиця збірна, костриця лучна, тонконіг лучний, райграс високий, трищетинник жовтуватий, стоколос прямий. Крім них, у різнотрав’ї широко представлені: шавлія лучна, кульбаба лікарська, деревій майжезвичайний, конюшина лучна, конюшина повзуча, герань лучна, горлянка женевська, парило звичайне, волошка лучна, волошка скабіозова, березка польова, борщівник сибірський, королиця звичайна, люцерна хмелевидна, в’язіль барвистий, суниці садові, бедринець ломиканевий, подорожник ланцетолистий, жовтець багатоквітковий, чебрець Маршаллів, фіалка духмяна.

На жаль, за останні роки трав’яний покрив Великої галявини зазнав змін, викликаних некерованим антропогенним навантаженням, повністю зникли з травостою вероніка австрійська, зозулин цвіт, вовчуг польовий, липучка звичайна та інші рослини.

Відразу відповідаю на «традиційні» запитання:

  1. А чому це у вас тут по Великій галявині ходити (лежати) не можна, он ми були у Європі, так там скрізь можна?!

Це, до речі, міф. Можна ходити (лежати) лише у громадських, або університетських парках, де посіяно спеціальний, стійкий до витоптування газон (на кшталт спортивного), який регулярно поливається і підживлюється, а у ботанічних садах та дендропарках категорично заборонено.

  1. Ой, подумаєш, та нічого ж не буде, як я (ми) наступлю одного разу!

Дійсно, від одного, або навіть і 10 разів, і правда нічого не станеться, але, проблема обов’язково виникає, якщо наступати багато десятків разів, зважаючи на те, що парк щороку відвідують десятки тисяч гостей. Спочатку трава жовкне і всихає, пізніше утворюється плішина, а потім стежка до земляного покриву і все…. про газон можна забути.

Для збереження унікальності трав’яного покриву Великої галявини, завдяки якому вона виграє різнокольоровою палітрою та набуває високохудожньої декоративності упродовж весняно-осіннього періоду, щодня працюють робітники парку «Олександрія», але, і без Вашої допомоги, шановні відвідувачі, − ми не впораємося!

Дуже просимо Вас дотримуватися правил поведінки та не зривати квіти, не смітити, прогулюватися лише алеями і не влаштовувати місця для відпочинку з ковдрами чи велосипедами на Великій галявині.

За останні 10 років змінився клімат на Землі, у тому числі і у нашій зоні Правобережного Лісостепу; швидкими темпами відбувається глобальне потепління і рослини вже сьогодні потерпають від катастрофічної нестачі вологи, тому будь яке ущільнення ґрунту, спричинене витоптуванням призведе до їх загибелі, бо порушує водний і повітряний режими.

Збережемо нашу Велику галявину для майбутніх поколінь!