УВАГА! З 1 квітня 2018 року в Україні розпочинається сезон тиші

Два роки тому в Україні була зачаткова нова природоохоронна традиція, що має законодавчу основу — Сезон тиші. Його ініціатори — народний депутат України Микола Томенко, Київський еколого-культурний центр і Громада рибалок України розробили законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчо актів України щодо охорони тваринного світу», № 322-VIII» Він був затверджений 5 травня 2015 р.

Життя на планеті Земля багате і різноманітне. Проте діяльність людини залишає все менше комфортних умов існування для цього багатства, знищує природні місця проживання тварин та птахів.
Ще Петро І забороняв священикам бити в дзвони з квітня по червень, щоб «риба плодилася і птаха гніздилася». Бернська конвенція «Про охорону диких видів флори і фауни і середовища існування в Європі», яку в свій час ратифікувала Україна, декларує проведення періоду тиші в травні-червні.

Червень – самий важливий і відповідальний місяць в житті диких птахів і тварин. Більшість птахів в цей час закінчують вигодовування пташенят, багато пар ще годують пташенят другого виводку. В цей час вони дуже лякливі і часто покидають гнізда. Саме тому 5 травня 2015 року Президентом України було підписано 2 Закони України: «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України про охорону біорізноманіття» і «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України по охороні тваринного світу». Згідно цих Законів в місцях розмноження тварин і птахів оголошується період тиші, який, вперше в Україні, був запроваджений у 2016 році з 1 квітня по 15 червня. В цей час забороняється проведення любих робіт чи заходів, які є джерелом підвищеного шуму (стрільба, проведення феєрверків, санітарних рубань лісу, проведення змагань, масових заходів) (стаття 39 Закону «Про тваринний світ»). Закон поширюється на всі території, які є місцем проживання диких птахів та тварин: ліси, парки відпочинку, водойми, об’єкти природно-заповідного фонду: національні парки, регіональні ландшафтні парки, біосферні заповідники тощо (ст. 18, 21 Закону «Про природно-заповідний фонд України»).

Державний дендрологічний парк «Олександрія» НАН України, як об’єкт природно-заповідного фонду, також зобов’язаний виконувати цей Закон. Адже науковцями встановлено, що на території парку постійно мешкають і виводять пташенят 64 види птахів, що становить 15,5% від відомої орнітофауни України, зокрема, це сіра чапля, великий яструб, сіра сова, рибалка блакитна, різні види синичок, дятлів, ластівок.

З 1 квітня по 15 червня 2016 року на території дендропарку вже не проводяться господарські та культурно-масові заходи, що супроводжуються шумом.

Просимо мешканців міста з розумінням ставитися до охорони наших пернатих друзів.

Проте, не всі розуміють необхідність таких заходів, порушують закони, чим наносять шкоду і природі, і своїм нащадкам. Необхідно керуватися правилом «Ми не успадкували Землю у свої батьків, ми її позичили у своїх дітей» (Е. Баллот).