Дедрологічний парк «Олександрія» розпочинає боротьбу з омелою

Взимку, коли облітає листя з дерев, на верхівках їх оголених крон добре видно вічнозелені кущики омели. Чума дерев ХХІ століття, баб’ячий прокльон, дубові ягоди, хрестова трава, громова мітла, відьмине гніздо, відьмина мітла, козячі горішки, пташині горішки, пташиний клей, панацея – все це місцеві назви омели білої (Viscum album L.).

В останні часи поширення омели у Європі набуває масштабів екологічної катастрофи. Кілька років тому на боротьбу з омелою у більшості міст України виділяли великі кошти і людські ресурси, проте, це навіть не знизило темпи її розповсюдження.

Рід омела об’єднує близько 70 видів, які є одними з найпоширеніших напівпаразитів. У помірних широтах Європи найрозповсюдженішою є омела біла, локально смерекова омела та омела соснова або австрійська. Ареал омели білої підрозділяють на три фрагменти, один з них ˗ саме білорусько-український.

Омела біла уражує рослини 452 видів, різновидів і гібридів у Європі, Азії та Північній Америці. У Європі омела біла заселяє понад 100 природних та 184 інтродукованих види рослин. Для омели білої характерна спеціалізація, залежно від виду рослини-господаря у омели білої виділяють раси.

Поширення омели пов’язано з птахами. Вони поїдають солодкі клейкі ягоди і, чистячи дзьоб від клейкої речовини, поширюють насіння омели. Разом з пташиними випорожненнями насіння з ягід потрапляє на дерево.

Як напівпаразит, омела використовує воду рослини-господаря, а поживні речовини синтезує сама. Більшість авторів відмічають зростання суховершинності у дерев уражених омелою білою та прискорене всихання таких дерев. Омела викликає гниття деревини, понижуючи міцність і стійкість дерев. За літературними даними, середня тривалість життя дерева, ураженого омелою, становить 10-12 років. Проте, навіть масове заселення омелою білою не призводить до раптової смерті дерев. А за останні роки почали з’являтися публікації, що для старовікових дерев омела – це корисне сусідство.

Контроль поширення омели. Це, очевидно, найскладніше питання, яке стосується омели, і мало обговорюється у наукових публікаціях, а якщо і згадується, то авторами лише перелічуються відомі методи боротьби і констатується їх мала ефективність. Найбільш результативним методом визнається механічне видалення «кущів» омели. Проте, враховуючи масштаби поширення омели, її кількість на деревах, часто важкодоступність дерев для техніки, можливість повторного «перезараження» дерева омелою, не дає підстави вважати цей метод радикальним.

Якщо омела уражує кілька гілок дерева (не більше 30 % загальної кількості), то у таких випадках достатньо видалити уражені гілки. Коли на дереві уражені багато гілок, але стовбур чистий від омели, самим ефективним методом санітарної обрізки є топпінг – видалення всієї крони. Обрізану омелу потрібно відразу спалити.

У минуле десятиліття у більшості міст України на боротьбу з омелою виділяли великі кошти, техніку. Проте, зміни клімату, зимівля багатьох видів птахів, які раніше відлітали на південь, сприяли створенню сприятливих умов для поширення омели. Зараз це поширення набуло таких масштабів, що всі відомі засоби її контролю практично не ефективні.

У дендрологічному парку «Олександрія», як і у інших лісопаркових насадженнях, поширення омели набуло катастрофічних масштабів і, можна сказати, вийшло з-під контролю.

Нами в «Олександрії» виявлено 28 видів рослин-господарів омели. Найбільше уражені: робінія псевдоакація, липа серцелиста, а також різні види кленів, верб, тополь. Перелік рослин-господарів у парку за останні роки збільшився на 2 середньовікові дерева берези: повислої, 2 дерева тополі сіріючої, 8 дерев бархату амурського.

Кількість «кущів» омели збільшилося у дерев різних видів верб, тополя, робіній, кленів, у липи серцелистої, ясена звичайного, гіркокаштану кінського, глоду напівм’якого тощо.

Лише у Центральній та Східній частинах парку, станом на 2016 рік, нараховувалося 760 дерев уражених омелою, у них 224 дерева з низьким ступенем, 258 – середнім, 154 з високим і 124 – з дуже високим ступенем ураження.

Для 20 % дерев необхідне кронування дерева, для 15 % дерев омела розташована на висоті понад 25 м (поза можливостями автовишки). До 70 % дерев уражених омело неможливий під’їзд автотехніки (круті схили ставків, балки, загущені насадження).

Тому, для державного дендропарку «Олександрія», як для ботанічної установи, ми бачимо наступні пріоритети у боротьбі з омелою: першочергове видалення омели з цінних інтродуцентів і раритетних дерев; очищення від омели дерев унікальних паркових композицій, ландшафтно-архітектурних комплексів; за наявності фінансових і технічних можливостей ˗ видалення омели з інших паркових насаджень. Розпочати роботу плануємо у 2018 році.